Jak vybrat razítka pro děti?

Razítka pro děti slouží k otiskování motivu na papír, textil... Skvělá kreativní pomůcka, která bude děti bavit hodiny! Razítka se vyrábí v široké škále materiálů a motivů. Vybírejte dle věku dítěte a dle tématu (zvířata, auta, abeceda...). Děti si při razítkování cvičí jemnou motoriku.
 
 

Jak vybrat razítka podle materiálu?

Tradiční dřevěná razítka doporučujeme i dnes. Dřevo je klasický materiál, který leccos vydrží. Silikonová razítka mají tu výhodu, že je přesně vidět, kam se tiskne, jsou totiž průhledná. Levná dětská pěnová razítka z papírnictví nemají příliš kvalitní obtisk, volte raději kvalitní značkové.
 
 
 
Ze svého dětství si určitě pamatujete klasická dřevěná razítka. Ze všech druhů razítek bývají nejdražší. Levnější jsou razítka silikonová, dnes asi nejrozšířenější a s největším výběrem motivů. Silikonová razítka jsou pružnější. Jejich otisk je více či méně výrazný podle toho, jak silně razítko přitiskneme na podklad. Silikonová razítka mají tu výhodu, že je přesně vidět, kam se tiskne, jsou totiž průhledná. Snadno se omyjí. Pěnová razítka jsou nejméně odolná a špatně se čistí. Pokud chceme, aby dětem vydržela, vybereme nějakou sadu pěnových razítek od firmy Aladine, Djeco atd.
 
 

V jakých sadách se razítka nabízejí?

Razítka můžeme nakupovat po jednotlivých kusech, takto dostupná jsou například dřevěná razítka. Další možností je vybrat nějakou sadu, ve kterých jsou razítka tematicky stejná, například zvířátkové sady, pohádkové postavy, hasiči, číslice a abeceda... Tyto sady bývají cenově výhodné.
 
 
 
Kupovat jednotlivá razítka doporučujeme spíše v případech, kdy sháníte jeden konkrétní motiv. Lepší je vybrat rovnou nějakou sadu tematicky stejných razítek. Razítka tak vyjdou levněji v přepočtu na jeden kus, mají často pěknou krabičku a jsou všechny stejně výtvarně zpracované. K dostání bývají různé sady, například zvířátek (lesní, cirkus, zoo, ptáčci, dinosauři, mořští živočichové...), pohádkových bytostí (princezny, strašidla, draci, rytíři, piráti…), oblíbených postaviček (hasiči, klauni, fotbalisti, holčičí postavy…), motivů (oslava, geometrické tvary, květiny…).
 
 

Jaká razítka se hodí pro nejmenší děti?

Pro nejmenší děti, tj. od cca 1 roku, doporučujeme razítka s rukojetí, např. StampoBaby. Díky rukojetí se dětem razítko lépe drží, je pro ně snazší jej uchopit. Razítka pro nejmenší by měla mít hlubokou texturu, aby vznikl pěkný otisk. Pojmenováváním obrázků si dítě tvoří slovní zásobu.
 
 
 
S razítkováním můžete začít kolem 12. až 18. měsíce dítěte. Pro tyto začátky jsou vhodná razítka s rukojetí, např. StampoBaby. Rukojeť malá dětská ručka lépe chytí a drží než samotné tělo razítka. Razítka už od útlého věku pomáhají cvičit jejich jemnou motoriku, grafomotoriku a koordinaci pohybů a pohledu. Zároveň díky obrázkům rozvíjí slovní zásobu. Razítkovací podušky by měly mít zdravotně nezávadný, netoxický inkoust, který lze dobře umýt i vyprat.
 
 

Jak razítka rozvíjí schopnosti dítěte?

Razítka stimulují dítě mnoha způsoby. Pomáhají cvičit jemnou motoriku (úchop, přitlačení), grafomotoriku (vybarvování natištěných obrázků), výtvarné cítění. Zároveň rozvíjí slovní zásobu, když si dítě s maminkou obrázky a barvy nahlas pojmenovává; fantazii, když začne o obrázcích vymýšlet příběhy. 
 
 
 
Ti nejmenší budou ze začátku razítka pouze obtiskovat na papír a procvičovat si tak své jemné motorické schopnosti a koordinaci oka a ruky. Větší děti rozvíjí svou kreativitu, když pomocí razítek vytváří různé  výrobky. Existují sady razítek, která spolu tematicky souvisí. Dítě se naučí jednotlivé motivy pojmenovávat a podobné významově spojovat. Starší děti mohou experimentovat, vymýšlet příběhy, nebo například razítkování kombinovat vybarvováním, vystřihováním a s dalšími výtvarnými technikami. Cvičí si tak fantazii, rozvíjí svou kreativitu a může začít vznikat i umělecké cítění. 
 
 

Co všechno se dá pomocí razítek vytvořit?

Díky širokému výběru motivů lze pomocí razítek ozdobit mnoho předmětů. Od prostého obtiskování na papír se můžeme časem přesunout k tisku na látku, dřevo, polymer… Děti jsou takto schopné vyrobit krásná přáníčka a také dárky (obrázky, trička, ozdoby atd.) například pro babičky, tety nebo kamarády. 
 
Na internetu nalezneme spoustu inspirace a návodů na tvoření s razítky. Děti samy nebo s pomocí starší osoby mohou díky razítkům ozdobit například:
 
  • přáníčka k různým příležitostem (narozeniny, Vánoce, Velikonoce, Den matek…)
  • pohlednice
  • záložky do knihy
  • komix (viz razítka s příběhem)
  • tričko či zástěrku na vaření
  • označit si oblečení do školy/školky
  • vánoční ozdoby
  • šperky (brože, naušnice, přívesky)
  • dárkové balicí papíry
 

Slovníček pojmů

Razítka samobarvicí - samobarvicí dětská razítka jsou taková, která už v sobě obsahují polštářek naplněný razítkovací barvou. Není tedy potřeba dokupovat samostatnou razítkovací podušku napuštěnou barevným inkoustem.
 
Inkousty & inkoustové polštářky - jsou potřeba k razítkům, které v sobě neobsahují polštářek napuštěný razítkovacím inkoustem. Inkoust by měl být testovaný a vyhodnocený jako zdravotně nezávadný a netoxický. Lze ho snadno umýt i vyprat. Po použití polštářek zavírejte, aby inkoust předčasně nevysychal. Polštářky doporučujeme ukládat víčkem dolů, aby byla poduška vždy připravena k razítkování.
 
Razítka s příběhem - příběhová razítka jsou speciální sada razítek, které spojuje jedno téma (například princezny, zvířátka na farmě, dinosauři…). Dítě může ve své fantazii jednotlivým razítkům dávat různé vzájemné vztahy, a vytvořit tak příběh. Tato razítka bývají větší, aby šla snadno vybarvit, vystřihnout a podobně. Samozřejmě lze razítka využít i běžným způsobem, tedy pomocí nich vytvářet přáníčka, ozdobit obal na sešit a realizovat spoustu dalších kreativních nápadů.